Pod znaczeniem tajemniczego słowa "horologium" kryją się różne przygody, bractwo niezwykłych, dom dla wrażliwego chłopca i rezolutnej dziewczynki, to również zegar symbolizujący wędrówkę przez życie każdego z nas, a przede wszystkim to początek tytułu kolejnej książki pisarki, która już w 2019 roku gościła w murach naszej szkoły.

25 lutego 2021 roku w Szkole Podstawowej w Leśnie odbyło się spotkanie autorskie z pisarką p. Ariadną Piepiórką oraz podsumowanie konkursu pisarskiego na motywach utworu pt. "Horologium, czyli dom niezwykłych zegarów". Zainteresowani czytelnicy mogli zobaczyć autorkę dzięki połączeniu on-line, zadać pytania dotyczące inspiracji twórczych, pomysłów na kolejne dzieła, początków pisania oraz m.in. tego, jak wybrać swoją przyszłą zawodową drogę. Wydarzenie było niezwykłą, artystyczną, nietuzinkową przyjemnością, a także wyjątkową ucztą dla wszystkich moli książkowych w szczególnych, pandemicznych czasach.

Po części dyskusyjnej uczniowie otrzymali oryginalne autografy, które pisarka przesłała na adres naszej szkoły. Nastąpiło również ogłoszenie wyników konkursu pisarskiego, który polegał na napisaniu wypracowania związanego z fabułą przeczytanej baśni pani Piepiórki. Organizatorki wydarzenia, polonistki: Ewelina Mikołajczyk oraz Sylwia Pluto-Prondzinska przedstawiły następujące wyniki:

I miejsce - Marlena Krygowska kl. (VI)

II miejsce - Magdalena Smentek (kl.VI), Milena Radtke (kl.VI), Kinga Hapke (kl.VII)

Serdecznie gratulujemy szkolnym pisarkom i doceniamy ich chęci przelewania swoich twórczych myśli na papier!

Nagrody zostały ufundowane przez Wydawnictwo Skrzat, które jest oficjalnym wydawcą dzieł pani Ariadny Piepiórki. Bardzo dziękujemy za wsparcie!

Akcję zorganizowano w ramach Tygodnia Języka Ojczystego oraz dalszego propagowania czytelnictwa zgodnie z założeniami ministerialnego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Galeria - Konkurs pisarski i spotkanie autorskie

 

   Od września 2020 roku miłe grono uczniów ze Szkoły Podstawowej w Leśnie bierze udział w międzynarodowym konkursie Wielkim Maratonie Czytelniczym. Dzieci i młodzież dzielnie przemierzają literackie szlaki i poznają fantastyczny świat poznawanych lektur. Wspólnota czytających ma możliwość poznawania osób ze szkoły, których łączy wspólna pasja. W niecodziennych, pandemicznych warunkach maratończycy wraz ze szkolnymi koordynatorkami konkursu, paniami: E. Mikołajczyk oraz S. Pluto-Prondzinską 18 grudnia 2020 roku spotkali się za pomocą połączenia on-line, by podsumować czytelnicze zmagania, opowiedzieć o ulubionych książkach (nie tylko tych maratonowych) oraz podzielić się swoimi refleksjami, dlaczego tak bardzo lubią wchodzić w magiczny świat literatury.

Po 3 testach w Wielkim Maratonie Czytelniczym najwyższymi wynikami mogą pochwalić się:

W kategorii klas I-III: Wiktor Malich (kl.III), w kl. IV-VI Milena Radtke (kl.VI), zaś najwierniejszą czytelniczką w przedziale najstarszych klas jest Julia Trzebiatowska (kl.VIII).

Przed naszymi molami książkowymi kolejne ciekawe książki i kolejne czytelnicze wyzwania! 

Lektury na grudzień to:

Katarzyna Ryrych "Wilczek" (kl.I-III)

Erin Hunter "Wojownicy. Ucieczka w dzicz" (kl.IV-VI)

Kazimierz Szymeczko "Pościg za czarną hondą" (kl.VII-VIII)

 

Galeria - Spotkanie czytelników on-line

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów kl.II-III, IV-VI oraz VII-VIII do udziału w kolejnej edycji międzynarodowego konkursu Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Wszelkie informacje będą znajdować się na gazetce przy drzwiach do biblioteki oraz bezpośrednio u bibliotekarki p.Eweliny Mikołajczyk. 
W minionej edycji najlepszymi wynikami w naszej szkole mogą pochwalić się: Mateusz Ostrowski (kl.II), Magdalena Smentek (kl.V) oraz Julia Trzebiatowska (kl.VII)
Zdjęcia z odbioru nagród w filii gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego znajdują się w naszej galerii.
Warto poznać ciekawe utwory z listy, którą skomponowali prawdziwi profesjonaliści!

 

Lektury na wrzesień:

Klasy II-III:

  1. Marcin Pałasz, Wszystko zaczyna się od marzeń.

Klasy IV-VI:

  1. Paweł Beręsiewicz, Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek.

Klasy VII - VIII:

  1. Ryszard Kapuściński, Znika czas [w:tegoż] Podróże z Herodotem.

 Galeria - Wielki Maraton Czytelniczy 2020/2021

8 stycznia 2020 roku odbyło się spotkanie dla uczniów biorących udział w Wielkim Maratonie Czytelniczym. Od września 2019r. osiemnaścioro dzieci ze Szkoły Podstawowej w Leśnie przemierza ciekawe, czytelnicze szlaki, korzystając z wartościowej inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku oraz gdańskich szkół. W naszej placówce czytelnikami, którzy dotychczas zdobyli największą liczbę punktów, okazali się:

w kategorii klas II-III:

     Mateusz Ostrowski;

w kategorii klas IV-VI:

     Magdalena Smentek;

w kategorii klas VII-VIII:

     Julia Trzebiatowska.

Biblioteka szkolna ogłasza nabór do Wielkiego Maratonu Czytelniczego organizowanego przez gdańskie szkoły pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska oraz Pomorskiego Kuratorium Oświaty. Konkurs polega na przeczytaniu 7 książek ze specjalnej listy lektur oraz napisaniu testu przesłanego przez Organizatorów. Wydarzenie potrwa od października do kwietnia. Głównym celem jest popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, budowanie świadomości humanistycznej i rozwijanie umiejętności językowego ujmowania refleksji na temat przeczytanych tekstów. Gała finałowa odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, a w trakcie trwania potyczek czytelniczych możliwe będą wyjazdy na spotkania z pisarzami.